Отправляет email-рассылки с помощью сервиса Sendsay
  Все выпуски  

Православные святые: комплексная информация: Феодор Муромский, благоверный князь.




Феодор Муромский
благоверный, князь, святой
+ 1115 год.

Дни памяти:
- 21 МАЯ (03 июня). Общецерковная память в Русской Православной Церкви.
- 10 ИЮНЯ (23 июня). В Соборе Рязанских святых.
- 23 ИЮНЯ (06 июля). В Соборе Владимирских святых.

2020 год:
905 лет со времени отшествия благоверного князя Феодора Муромского ко Господу.

ЖИТИЕ:

Феодор Муромский был сыном святого князя Константина Муромского, ревностно помогавший ему в распространении Христовой веры среди муромцев.

Прославление святого последовало на Московском Соборе 1547 года.

Святые мощи его открыты в 1553 году и почивают (в одной раке с отцом Константином и братом Михаилом) в Муромском Благовещенском монастыре Владимирской области.

CЛАВОСЛОВИЯ:

Тропарь, глас 4:
Константин днесь весело ликовствует,/ предстоя престолу Святыя Троицы,/ видя отечествие свое, мастию духовною сияющее;/ емуже последоваша Михаил и Феодор, сынове его,// и молятся вси трие вкупе о душах наших.

Кондак, глас 8:
Изрядному воеводе и правоверному князю Константину с сынома его вкупе/ отечество его, хваляся, вопиет,/ имеющее его начальника и заступника,/ яко избавльшееся им от прелести и скверны идольския./ Сего ради вопием ему сице:// радуйся, княже Константине преблаженне.

Величение:
Величаем вас,/ святии благовернии князи Константине, Михаиле и Феодоре,/ и чтем святую память вашу,/ вы бо молите за нас// Христа Бога нашего.

Молитва
О храбрый воине и избранный воеводо Небеснаго Царя Христа, победивый прелесть идолослужения силою Святаго Духа и просветивый град Муром святым крещением, святый благоверный княже Константине! Усердно предстояще честней раце многоцелебных мощей твоих, со слезами молим тя, просяще прияти нам твоим к Богу ходатайством грехов оставление. Предстани, святе, яко имеяй дерзновение ко Святей Троице, и подвигни с собою на молитву преудобренныя своя две отрасли: благовернаго князя Михаила, послушнаго тебе до смерти, и кровь свою пролиявшаго за град сей, и, яко незлобиваго агнца, заколена бывша, и благовернаго князя Феодора, ревнителя благочестию. Испросите своими молитвами стране нашей мир, на враги победу и одоление. Еще со слезами смиренно просим: сохраните, блаженнии, невредим град сей, егоже возлюбисте и свободисте от работы демонския. Обитель же сию и живущия и труждающияся в ней соблюдите невредимо от всех козней и стрел демонских. Даруйте, святии, царствующим градом, граду сему, всякому граду и стране мирное и немятежное житие и изобилие плодов земных. По морю плавающим и путешествующим и к мощем вашим с верою прибегающим безбеднии правителие будите; злых свобождение, мирное и радостное в домы их возвращение молитвами вашими даруйте, да вси с радостию взываем: о благовернии наши заступницы! Соблюдите всех без напастей, да вси прибегающе с верою к цельбоносней раце мощей ваших исцеление душам и телесем нашим приемлюще, прославляем вас, наши заступники, славяще Отца, и Сына, и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

ДРУГАЯ ВАЖНАЯ ИНФОРМАЦИЯ:

Канон святым благоверным князьям Константину и чадам его Михаилу и Феодору, Муромским чудотворцам

* Акафист святым благоверным князьям Константину и чадам его Михаилу и Феодору, Муромским чудотворцам

* Святые блаженные князья Константин и сыновья его Михаил и Феодор Муромские Патриархия ру.

* Видеомулькалендарь о святых Константине, Михаиле и Феодоре Муромских.

* По святым местам. Муром. Часть 3 


Алексей Потупин, чтец и физико-географ
Портал ПАЛОМНИК

К ПРАВОСЛАВНОМУ КАЛЕНДАРЮ


В избранное